e-Fatura Nedir?

          e-Fatura 05 Mart 2010 Tarihinden itibaren Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 397 sıra numaralı VUK tebliği ile hayata geçirilmiştir. E-Fatura; VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletişimin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.
Yani anlayacağımız tabirle eski kullandığımız yazılı fatura koçanlarının elektronik ortama aktarılmış halidir. Standart kâğıt fatura ile tamamen aynı hukuki niteliklere sahiptir fakat oluşturma, gönderme, saklama ve ibraz gibi adımların tamamı elektronik ortamda gerçekleşir.

e-Fatura Avantajları Nelerdir ?

  • Kağıt fatura basma zorunluluğu olmadığından işletme maliyetlerinizi düşürür, doğayı kirletmez  ve çevre dostudur.
  • Kağıt, toner. yazıcı, baskı gibi sarf malzeme maliyetinden tasarruf edersiniz.
  • Faturalar dijital ortamda kesildiği için, e-Fatura gönderdiğiniz mükellefe tekrar kağıt fatura göndermenize gerek yoktur.
  • Kağıt faturaları arşivlemek için zaman harcamanıza gerek kalmaz.
  • Kağıt faturaların işlenmesi sırasında oluşabilecek insan hatalarının önüne geçilmiş olur.
  • Faturaların postalama maliyetini bitirerek faturaların posta veya kargo sürecinde kaybolma riskini ortadan kaldırır.
  • Faturayı müşteriye iletmede ortaya çıkan iş gücünü azaltır.
  • Sistem üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde istenilen faturaya ulaşma imkanı sağlar. Vaktinizi arşivde fatura arayarak geçirmezsiniz.
  • Tahsilat süreciniz hızlanır.
  • Kullandığınız muhasebe programları ile entegre çalışabilir, programınızın özelliğine göre faturalarınız otomatik gönderilebilir yada programınıza otomatik işlenebilir.

e-Fatura Başvuru İşlemleri

1-) e-Fatura uygulamasına internet aracılığı ile başvuru yapacak mükelleflerin; gerçek kişi ise öncelikle elektronik imza diğer adıyla Nitelikli Elektronik Sertifika (Nes), tüzel kişi ise mali mühür sertifikasını almaları gerekmektedir.

Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) alımı için aşağıdaki yöntem izlenmektedir:

 www.kamusm.gov.tr/basvurular/nes/ adresindeki süreçler takip edilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.
 Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) alımı için gerekli ücret bilgilerine;
www.kamusm.gov.tr/urunler/nitelikli_elektronik_sertifika/fiyatlandirma.jsp linkinden ulaşabilirsiniz.
 Elektronik İmza (Nitelikli Elektronik Sertifika) geldikten sonra izlenecek yollar için;
www.kamusm.gov.tr/islemler/sertifikami_aldim_ne_yapmaliyim linkini ziyaret edebilirsiniz.

Mali Mühür Sertifikası alımı için aşağıdaki yöntem izlenmektedir:

 mm.kamusm.gov.tr adresinden “SÜREÇLER” bölümüne giriş yapılır. Buradaki süreçler takip edilerek başvuru gerçekleştirilmelidir.
 Mali Mühür Sertifikası ücretlerine mm.kamusm.gov.tr/fiyatlandirma linkinden ulaşabilirsiniz.
 Mali Mühür Sertifikası geldikten sonra, izlenecek yollar için mm.kamusm.gov.tr/surecler/aldim_ne_yapmaliyim/ linkine başvurabilirsiniz.

2-) Elektronik İmza veya Mali Mühürü alan mükelleflerimiz e-Fatura başvurusu için ebelge.gib.gov.tr/efaturabasvuru.html adresinden “Elektronik Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız” bölümüne giriş yaparak ve ilgili alanları doldurularak kayıt işlemlerini tamamlarlar. e-Fatura uygulamasına elektronik başvuru ile ilgili rehber ve kılavuza ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/efaturabasvuru/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mali mühür, e-Faturanın veri bütünlüğünün sağlanması ile kaynağının inkar edilmezliğini garanti altına alır. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı TÜBİTAK ile tüzel kişiler, kurum, kuruluş ve işletmelere elektronik sertifika sağlama hizmeti vermek üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Kamu Sertifikasyon Merkezi kurulmuş ve işletilmektedir.